فاطمه الزهرا

وبلاگ ارتباطی کاروان عمره دانشجویی باقر العلوم ع

اطلاعیه شماره 6 وسایل مورد نیاز سفر

/

 

برنامه‌هاي عمومي و شماي كلي سفر زائران بيت‌اله الحرام به سرزمين نور

با اعتقاد به اين كه زائران كاروان‌هاي دانشگاهيان عموماً از دانشجويان فرهيخته و اقشار فكري فرهنگي ميهن عزيز اسلاميان مي‌باشند لازم مي‌داند بمنظور هدفمندي اين سفر و بهره‌مندي هر چه بيشتر معنوي توجه عمره‌گذاران ارجمند كاروان را به موارد ذيل جلب ‌نمايد:

الف: اطلاعات اوليه برنامه‌هاي قبل از سفر

1-           در اسرع وقت نسبت به واريز مبلغ 165.000 ريال به حساب 23/6666666 بانك ملت و تزريق واكسن مننژيت براي خود و خانواده اقدام فرمائيد. شايان ذكر است كه اين واكسن حداقل بايستي 15 روز قبل از سفر تزريق شود كه تأثير مفيد را در طول سفر داشته باشد.

2-           نسبت به تكميل حساب خود در بانك ملت تا سقف 10.700.000 ريال بابت هزينه سفر اقدام فرمائيد.

3-           نسبت به واريز مبلغ 80.000 ريال به ازاء هر نفر به حساب شماره 0104017281004 بانك ملي شعبه حج و زيارت به نام آقاي محمود خوشدوز بابت هزينه تكليفي زائر به دفتر زيارتي اقدام نموده و اصل فيش را در اولين جلسه كاروان ارائه فرماييد.

4-           مبلغ 250.000 ريال به حساب سيباي شماره 2110100250009 اداره گذرنامه بابت عوارض خروج از كشور هر يك از زائران در فيش‌هاي جداگانه اقدام فرمائيد. اين مبلغ حتي براي زائراني كه داراي گذرنامه مشترك مي‌باشند لازم است.

توجه مهم: اصل فيش را با دقت نگهداري و حتماً در عزيمت به فرودگاه مهرآباد در روز پرواز همراه بياوريد.

5-           نسبت به خريد لوازم احرام ترجيحاً از طبقة همكف سازمان حج و زيارت واقع در خيابان آزادي، نبش رودكي، اقدام نمائيد.

6-           سقف بار مجاز هر زائر در برگشت 40 كيلوگرم در دو ساك يا چمدان حداكثر 20 كيلوئي كه خيلي حجيم و از نوع گوني يا پلاستيكي شطرنجي نباشد، از هم‌اكنون ساك مناسب را تهيه فرمائيد.

7-           نسبت به تهيه لوازم ضروري سفر كه در صفحة مخصوص كاروان در سايت لبيك ذكر گرديده اقدام فرمائيد.

8-           بيشترين توجه و زمان را صرف مطالعه كتابها، CD و جزوات ارسال شده در بسته فرهنگي معطوف فرمايند تا انشاءالله با اين ذخيره و اطلاعات مفيد سفري معنوي و ارزشمند را به سرزمين نور داشته باشيد.

9-           سقف ارز اختصاص يافته به هر زائر مبلغ چهارصد دلار با قيمت 12260 ريال است كه پس از دريافت ويزات برابر روال جاري از يك هفته قبل از پرواز در شعبات ارزي بانك ملي در سطح شهر و شهرستان قابل دريافت است.

البته توجه فرمائيد كه سرپرست هر خانوار مي‌تواند با ارائه اصل و تصوير شناسنامه و كارت ملي زائران همراه خود نسبت به دريافت ارز اقدام كند. ليكن حدود ساعت 8 صبح بايد در شعبه ارزي حاضر و نسبت به اعلام نام خود به مسئول باجه اقدام و از ساعت 10 صبح به بعد ارز را دريافت كند.

10-      جلسه اول كاروان در روز جمعه مورخ 1/2/91 از ساعت 15 تا 17 در محل دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران واقع در خيابان جلال آل احمد، جنب بيمارستان شريعتي و مجاور پل گيشا برگزار مي‌گردد.

11-      محتواي جلسه دو ساعته شامل گزيده‌اي از اهداف و اهميت سفر و بيان اجمالي احكام و مناسك عمره مفرده توسط روحاني ارجمند جناب حجت الاسلام نادري و مواردي از امور اجرائي توسط مدير كاروان خواهد بود.

12-      جلسه دوم كاروان در روز جمعه مورخ 15/2/91 از ساعت 9 تا 11 صبح در همين محل برگزار مي‌شود.

13-      برخي عزيزان سؤال مي‌كنند حضور در جلسه اجباري است؟ عرض مي‌كنيم خير الزامي است زيرا اين سفر بنا بر مقتضياتي كه دارد حاوي نكات و مطالب بسياري است كه شايد عدم اطلاع و كم‌توجهي به يك مورد از امور اجرائي يا معنوي آن كل سفر را تحت‌الشعاع قرار داده و تصويري ناخوشا‌يند را در ذهن شما متبادر كند.

14-      رعايت نظم و انضباط در طول اجراي برنامه‌هاي اين سفر و به ويژه همراهي با كاروان و وقت‌شناسي از اهميت خاصي برخوردار است.

15-      بسته‌هاي فرهنگي به عزيزاني كه آن را دريافت نكرده‌اند در پايان جلسه اول تحويل مي‌گردد.

16-      چهار ساعت قبل از پرواز زمان قطعي و حتمي حضور كليه زائران در ترمينال شماره يك فرودگاه مهرآباد تهران است كه با عرض پوزش هيچگونه عذري از قبيل مراحم ميهمانان مشايعت كننده و كم خوابي يا بي‌خوابي شب قبل، ترافيك و ... پذيرفته نخواهد بود.

17-      در مدت زمان حضور در فرودگاه مهرآباد اقلامي از قبيل جلد گذرنامه، جاكفشي، كارت شناسائي مخصوص، اصل گذرنامه، بليط، بطاقه ورود به عربستان را تقديم شما خواهيم كرد.

18-      كنترل و بازرسي نيروي انتظامي در فرودگاه مقداري وقت‌گير است كه با آرامش و حوصله از آن عبور خواهيم كرد.

19-      بلافاصله پس از عبور از قسمت بازرسي ناجا نسبت به تحويل بار و كارت پرواز از هواپيمائي مربوط اقدام مي‌كنيم.

20-      آخرين قسمت عبور از قسمت كنترل گذرنامه و ثبت مهر خروج از كشور ناجا است كه مراقب باشيد با بررسي قبلي موارد احتمالي از ممنوع‌الخروجي از قبيل امور كيفري، حقوقي و يا مالياتي نداشته باشيد.

21-      انشاءا... با بهبود وضعيت پروازها كه حقير در سه سفر عمرة و عتبات قبلي خود در ششماهه دوم سال 90 شاهد بوده‌ام بدون هرگونه تأخير به سمت بهترين نقطه عالم هستي يعني شهر مدينه، شعر عشق و دلدادگي پرواز كرده و در حدود دو و ساعت و 45 دقيقه پرواز رهسپار جده خواهيم شد. در طول پرواز مراقب لوازم خود به ويژه گذرنامه باشيد.

ب- برنامه‌هاي حين سفر (جده)

1-           بلافاصله پس از ورود به فرودگاه جده بايستي با عبور از سالن ترانزيت وارد سالن اصلي شده و پشت خطوط قرمز در چند صف ايستاده و به ارائه گذرنامه و بطاقه نسبت به مهر ورود عربستان اقدام كنيم.

2-           پس از عبور از قسمت گذرنامه كنار قسمت بار رفته و بار خود را بر مي‌داريم و با چرخ‌هاي دستي به دنبال پرچم كاروان از سالن خارج شده و در محل مربوطه گردهم مي‌آئيم.

3-           پس از كمي استراحت چند دقيقه‌اي تا تجمع همة زائران و آماده شدن اتوبوسها به سمت محل پارك آنها رفته و دقيقاً مطابق شماره اتوبوس درج شده روي كارت شناسائي سوار اتوبوس خود مي‌شويم. ضمناً در حين سوار شدن نسبت به تحويل گذرنامه‌ها به مسئولين اتوبوس اقدام فرمائيد.

4-           مسافت جده تا شهر مدينه منوره حدود 400 كيلومتر و زمان 5 ساعت طي مي‌شود كه پس از حدود نيمي از مسافت وارد توقفگاه سلّوم شده و حدود 30 دقيقه زمان براي تجديد وضو و پذيرائي با غذاي گرم خواهيم داشت.

5-           پروازهائي كه حدود ظهر يا بعدازظهر به جدّه مي‌رسند معمولاً روز اول سفر براي آنان محسوب نشده و حضور در مدينه به جاي 6 روز با احتساب اين نيم‌روز يا بيشتر هفت روز خواهد شد همانگونه كه قبلاً عرض شده زمان سفر 12 روز ± 12 ساعت خواهد بود.

6-           پس از حركت از سلّوم حدود 5/2 ساعت بعد به شهر مدينه منوره و هتل محل اقامت خواهيم رسيد. مراقب باشيد وسايل همراه خود را در داخل اتوبوس و يا جعبه‌هاي بغل جا نگذاريد.

ج- حضور در مدينه منوّره

1-           بلافاصله پس از ورود و پذيرائي مختصر در لابي هتل جمع شده و توضيحات و تذكرات مديريت محترم هتل ثابت را استماع خواهيم كرد.

2-           در نهايت آرامش و بدون هرگونه تعجيل نسبت به دريافت كارت يا كليد اتاق خود مطابق شماره درج شده روي كارت شناسائي اقدام و به داخل اتاقها خواهيم رفت.

3-           در لحظات اوليه ورود به اتاق ممكن است برخي كاستي‌هاي بهداشتي و يا تأسيساتي مشاهده شود كه لازم است حوصله فرمائيد تا پس از گذشت يكي دو ساعت با همكاري مديران كاروان و مدير ثابت هتل رفع و رجوع گردد. لازم به ذكر است فرزندان زير 2 سال فاقد تخت و سهمية غذا بوده و 2 سال به بالا آن را خواهند داشت.

4-           دقت فرمائيد علاوه بر رعايت نكات مدير محترم ثابت هتل حتماً در زمان حضور در غذاخوري به ساعات صرف غذا عنايت داشته و صندلي‌هاي خالي را به ترتيبي كه عوامل ايراني خدمتگزارتان مي‌فرمايند پر نمائيد.

5-           عنايت داشته باشيد كه مدير محترم ثابت و عوامل ايراني مستقر در هتل‌ها عموماً از اقشار فرهيخته، فرهنگي، صاحب منصب و خدمتگزاران دلسوخته عاشق مي‌باشند كه بصورت شبانه‌روز در مدت بيش از يكماه در خدمت زائران و ميهمانان خداوند متعال هستند مقام و جايگاه آنان را پاس بداريم.

6-           در مدت اقامت 6 روزه در مدينه منوره هر روز در مناسب‌ترين ساعت عصر بمدت يك ساعت وقف كلاسهاي آموزشي و بيان احكام و مناسك عمره مفرده با جزئيات دقيق توسط روحاني محترم كاروان مي‌باشد دقت فرمائيد در اين ساعت حتماً بدون عذر در جلسات آموزشي شركت فرمائيد.

7-           روز سوم اقامت در مدينه منوره از ساعت 30/7 صبح تا حدود 30/11 عازم زيارت دوره شده كه طبق شماره به اتوبوسها سوار شده و مقداري آب يخ، عينك دودي، كلاه و چفيه خود را نيز همراه مي‌آوريم.

8-           اماكن زيارتي در زيارت دوره مدينه منوره شامل مسجد قبا، مسجد ذوقبلتين، مساجد سبعه و منطقه احد خواهد بود. مراقب باشيد زيارت اين اماكن از فضيلت زيادي برخوردار است با مشغول شدن به تهيه فيلم و عكس آن را از دست ندهيد. دو ركعت نماز در مسجد قبا ثواب يك سفر عمره مقبول را دارد.

9-           درب حرم مطهر مسجد النبي6 بصورت شبانه‌روزي به روي زائران باز است سعي كنيد حتي الامكان اگر توفيق حضور در نمازهاي جماعت پنجگانه حرم را نيافتيد حداقل حضور سه نوبت صح، ظهر و مغرب را از دست ندهيد به ويژه لحظات نوراني سحرگاهان حرم مطهر معنويت خاصي دارد كه انشاءا... با نماز شب‌تان در آن لحظات منوّر شويد.

10-      ساعات پايان شب و نيمه‌شب مثل ساعات 12 تا 2 بامداد بهترين ساعات حضور در روضه منوره ستون توبه و محراب و منبر نبي مكرم اسلام است كه فرمودند بين محراب و منبر من باغي است از باغهاي بهشت. همينطور لحظاتي پس از نمازهاي پنجگانه نيز بهترين فرصت براي حضور در محوطة مقابل ضريح مطهر و درب خانه حضرت صديقة طاهره3 و زيارتي عارفانه با تجسم واقعه درب و ديوار و محسن و ... است كه روزي يك نوبت آن را از دست ندهيد.

11-      هر چند با تأخير اما عرض مي‌كنم بلافاصله پس از ورود به هتل در مدينه و استراحت اوليه و رفتن به اتاقها زمان اولين تشرف دسته‌جمعي به حرم مطهر و آشنايي با مسير را اعلام مي‌كنيم كه صميمانه استدعاي حضورتان در اين برنامه جمعي را داريم.

12-      هر روز دو نوبت امكان زيارت و تشرف به حرم ائمه بقيع شريف: وجود دارد كه يك نوبت آن بلافاصله پس از نماز جماعت صبح و يك نوبت آن هم بلافاصله پس از جماعت عصر بمدت حدود دو ساعت مي‌باشد. البته اولين صبح حضور در مدينه يك نوبت تشرف دسته‌جمعي به بقيع بعد از جماعت صبح با گردهم آئي در باب 36 ب خواهيم داشت.

13-      تشرف بانوان محترمه به بقيع ممنوع است ليكن تا اواخر سال گذشته امكان حضور در بالاي پله‌ها و مشاهده قبور مطهر هر روز در حدود ساعت 2 بعدازظهر فراهم بود كه بنا به دلايل نامعلوم اين فيض را متوقف كردند.

14-      زيارت قسمت‌هائي از روضه منوره مسجدالنبي6 در سه نوبت روزانه در ساعت
30/7 صبح، 30/13 بعدازظهر و 21 شب براي بانوان زائر از باب امام علي فراهم است كه تشريفات خاص خود را داشته و مأمورين زن عربستان زائران را به ترتيب تجمع كشوري به داخل روضه عبور مي‌دهند كه مقداري صبر و حوصله مي‌خواهد اما روزانه يك نوبت آن را از دست ندهيد.

15-      سعي شود كمترين زمان را صرف خريد و به اصطلاح بازارگردي كنيد زيرا علاوه بر كاهش ارزش پول ايران نسبت به عربستان كه قبلاً يكهزار تومان ما را تا 3 ريال خودشان بها مي‌داند اكنون 5/1 ريال بها مي‌دهند. اما نكته عجيب‌تر اينكه افزايش قيمت‌ها و تورم بسيار بيش از اين دامنگير خودشان شده به صورتي كه بسياري از اجناس را نسبت به سال قبل به دو برابر افزايش داده‌اند فقط محض ريا و تظاهر قيمت نام و نوشابه را سعي مي‌كنند همان يك ريال نگهدارند و لاغير. بنابراين نوع خريدها با پائين‌بودن كيفيت و افزايش قيمت مقرون به ضرر و خسارت خواهد بود. توصيه برادرانه‌ام اين است كه سوغات خود را قبل از سفر از ايران و مخصوصاً داخل بازار اصلي تهيه فرمائيد كه نوعاً ارزان‌تر و با كيفيت‌ بيشتر خواهد شد از آن مهم‌تر فراغت شما از خريد سوغات و زيارت دلچسب و فارغ‌البال خواهد بود.

16-      روز شنبه مورخ 23/2/91 كه تقريباً آخرين روز حضور ما در مدينه منوره خواهد بود مصادف با ولادت حضرت فاطمه زهرا3، روز زن و تولد بنيانگذار نظام مقدس جمهوري اسلامي حضرت امام خميني1 مي‌باشد كه انشاءا... به تناسب و همياري زائران ارجمند بتوانيم جشني را به شايستگي برگزار كنيم.

17-      انشاءا... خروج ما از هتل در مدينه ساعت 2 بعدازظهر همين روز شنبه و يا حداكثر يكشنبه خواهد بود كه البته زمان دقيق در ساعت پرواز و ورود به مدينه مشخص خواهد شد.

18-      عنايت داشته باشيد شب قبل از خروج حدود ساعت 17 تا 19 شب بايستي ساك‌ها از قبل آماده شده و با درج حتمي شماره اتاق، به انگليسي، نام هتل، نام مدير براي حمل به مكه معظمه پشت درب اتاق قرار گيرد. ساك‌ها قبل از ما توسط عوامل هتل به پائين منتقل و در همان شب به هتل مكه و مقابل شماره اتاقهاي مندرج در روي كارت‌هاي ساك حمل مي‌گردد. وسايل شكستني را در بين ساك قرار دهيد و هيچگونه نگراني براي انتقال نداشته باشيد اين تسهيلات به خاطر فراغت بيشتر شما و آمادگي لازم براي احرام و انجام اعمال مناسك عمره مفرده مي‌باشد.

19-      حدود ساعت 2 روزهاي مذكور نسبت به تخليه كامل اتاق و اطمينان از جا نماندن لوازم داخل كمدها و كنار تخت و يا گاوصندوق اقدام كرده و كليد را تحويل داده و در همكف هتل جهت مراسم وداع گردهم مي‌آئيم.

20-      در جمع‌آوري ساك و لوازم خود كه در بند 18 ذكر شد بايستي تنها به باقيماندن يك ساك كوچك دستي اكتفا كرده و حتماً لباسها و لوازم احرام خود را در آن قرار دهيم و بقيه را بسته‌بندي كرده و به مكه مي‌فرستيم.

21-      از مهمترين برنامه‌هاي ظهر روز آخر مدينه اين است كه حتي‌الامكان از عزيمت به حرم از ساعت 12 به بعد خودداري كنيم و بلافاصله بعد از صرف ناهار نسبت به استحمام و غسل احرام كه اصل آن جنبه استحبابي دارد اقدام كرده و با پوشيدن لباس مخصوص احرام و همان ساك دستي همراه خود رأس ساعت 2 بعدازظهر در طبقه همكف هتل حضور بهم رسانيم.

22-      پس از مراسم وداع در حدود ساعت 3 بعدازظهر طبق شماره سوار اتوبوسها شده و به مسجد شجره واقع در 5 كيلومتري مدينه محل ميقات و احرام حركت مي‌كنيم.

23-      پس از ورود به مسجد شجره با همان تركيب كارواني و پشت پرچم به داخل مسجد رفته و با توضيحات روحاني محترم كاروان و تعيين محل‌هاي ورود و خروج و قرار نهائي تجمع پس از نماز مغرب و عشاء مشغول مراسم مي‌شويم.

24-      آقايان زائر با همراهي مدير و روحاني و بانوان زائر با همراهي معينه محترم كه همسر روحاني مي‌باشند با وضو وارد قسمت‌هاي جداگانه مسجد شده و بايستي ابتدا دو ركعت نماز تحيت مسجد را به جا آورده و سپس سه نماز دو ركعتي به نيت نماز احرام به جا آورند كه همه نمازها هم مستحبي است. بعد از اقامه اين نمازها بصورت فرادي در محل تجمع كاروان در داخل مسجد به توضيحات و بيان فضيلت‌هائي كه مسجد و اسرار احرام و اعمال آن دارد توسط روحاني محترم گوش فرا داده و ضمن تلقين ذكر تلبيه نيت كرده و محرم مي‌شويم. لحظاتي پس از محرم شدن نماز مغرب را داخل مسجد با جماعت اهل سنت بدون نياز به مهر و دستمال كاغذي و غيره اقامه كرده و فوراً براي شركت در نماز جماعت عشاء وارد حيات مسجد شده و نماز را با امامت نماينده بعثه ايراني مستقر در مدينه اقامه مي‌كنيم.

25-      بلافاصله پس از نماز جماعت عشاء در محل قرار تجمع كرده و آماده خروج از مسجد و سوار شدن به اتوبوسها مي‌شويم. وجه نقد، موبايل و دوربين را داخل اتوبوس نگذاريد و همراه خود به مسجد بياوريد.

26-      مسافت مدينه منوره تا مكه معظمه حدوداً 6 ساعت است كه در بين راه توقف كوتاهي براي استراحت و تجديد وضو داريم.

27-      مستحب است ذكر تلبيه را بين 35 تا 70 مرتبه با خود و يا جمعي تكرار كنيم و به محض رسيدن و مشاهده ديوارهاي شهر مكه بايد آن را قطع كنيم.

د- حضور در مكه معظمه

1-            انشاءا... در صورتي كه همه چيز مطابق برنامه پيش رود حدود ساعت 30/12 تا 30/1 بامداد به شهر مكه معظمه و هتل محل اقامت مي‌رسيم كه اگر چنين شد بلافاصله با كنترل و اطمينان از جا نماندن لوازم خود و همراهان در اتوبوس وارد هتل شده و به توضيحات مختصر مدير محترم ثابت هتل گوش داده و با هماهنگي و توافق روحاني محترم 30 دقيقه بعد پس از استقرار در اتاق‌ها مطابق شماره‌هاي درج شده روي كارت شناسائي و استراحت مختصر و تجديد وضو در لابي هتل تجمع كرده و رهسپار حرم و انجام اعمال مي‌شويم. انجام اعمال در شب كه تا سحرگاهان حدود 3 تا 4 ساعت طول مي‌كشد حلاوت و معنويت خاصي دارد كه انشاءا... از آن بهره‌مند و مأجور خواهيد شد.

2-            به هيچ عنوان در لحظات اوليه ورود به هتل و اتاق دنبال ساك‌هاي خود نرويد چون ممكن است ساك‌ها به دليل اشتباه عوامل در قرائت شماره اتاق به طبقات ديگر هتل رفته باشد فقط اطمينان داشته باشيد هيچ ساكي مفقود نخواهد شد.

3-            ضمناً چنانچه فرزندان كوچك‌تر از 2 سال يا بالاتر  همراه داريد نگران انجام اعمال خود نباشيد انشاءا... با همراهي كاروان همة امور پيش خواهد رفت و در غير اينصورت با عزيمت مجدد اعمالمان را انجام مي‌دهيم.

4-            انشاءا... روزهاي خوشي را در مكه معظمه سپري خواهيم كرد. در مكه به سه جلسه اكتفا كرده و جلسة اول وقف كنترل اعمال و اطمينان از صحت انجام آن، جلسه دوم در خصوص اسرار و فلسفة اعمال حج و جلسه سوم نيز حول موارد اجرائي و فرهنگي سفر خواهد شد.

5-            زيارت دوره مكه معظمه در روز سوم اقامت از ساعت 8 تا 12 ظهر انجام شده و از محلهاي قبرستان ابوطالب، جبل‌النّور، جبل ثور، سرزمين مني و عرفات، جبل الرّحمه ديدار خواهيم داشت.

6-            بيت‌ا... الحرام نيز بصورت شبانه‌روزي پذيراي مشتاقان بوده و به ويژه محلهاي خاصي مثل ركن يماني مقابل مستجار، مقابل حجرالاسود در طبقه دوم ومقابل ناودان طلا لحظات بسيار گرانبها و سحرگاهان بسيار دل‌انگيزي را پيش روي زائران ارزشمند خانه خدا قرار مي‌دهد.

7-            انشاءا... در صورت امكان انجام برنامه عمره مجدد براي علاقمندان به عمره نيابتي با هماهنگي روحاني محترم كاروان در يكي از شب‌هاي اقامت مكه معظمه نيز برگزار خواهد شد كه در اين صورت با هزينه شخصي هر نفر 7 تا 10 ريال سعودي امكان تهيه اتوبوس جهت عزيمت به ميقات مسجد تنعيم براي محرم شدن فراهم است.

8-            برنامه عزيمت به غار حرا جزو برنامه‌هاي رسمي و مجاز كاروان نبوده ليكن با ثبت‌نام توسط يكي از زائران و جمع كردن مبلغ 5 تا 7 ريال سعودي امكان استفاده از اين برنامه وجود دارد.

9-            برنامه ختم صلوات و به ويژه ختم قرآن كريم و تشكيل حلقه‌هاي قرآني در مسجد‌الحرام جزو برنامه‌هاي بسيار معنوي و دل‌انگيز است كه شائبه بي‌اهميتي به قرآن كه معمولاً توسط كشور ميزبان بصورت ناروا مطرح مي‌گردد را از بين مي‌برد لذا صميمانه از دانشجويان گرامي خواستار مشاركت در اين برنامه هستيم.

10-       برنامه معرفي اماكن اطراف و داخل بيت‌ا... الحرام نيز صبح يكي از روزهاي اقامت در مكه معظمه توسط روحاني ارجمند اجرا خواهد شد كه شامل مولد النبي6، مسجد جن و محلهاي ديگر مي‌باشد.

11-       مطابق برنامه عصر آخرين روز اقامت در مكه معظمه بايستي نسبت به جمع‌آوري و بسته‌بندي بار و ساك‌هاي خود اقدام و مشابه برنامه مدينه حدود ساعت 17 تا 19 آن را پشت درب اتاق هتل قرار دهيم.

12-       به طور جدي و اكيد توجه داشته باشيم اشياء و لوازمي مثل انواع اسپري، نوشابه، آب ميوه و ... داخل ساك قرار ندهيم و از طناب پيچي و قفل كردن ساك‌ها خودداري كنيم زيرا بايد 10 ساعت قبل از پرواز برگشت ساك‌ها توسط معاون محترم كاروان به فرودگاه جده منتقل شده و در كمال سلامت تحويل شما گردد.

13-       همچنين از بردن لوازمي از قبيل اسباب‌بازي تفنگي، آب زمزم و مجموعاً بار بيش از 5 كيلوگرم در يك ساك دستي كوچك به داخل هواپيما خودداري كنيم.

14-       برداشتن حداكثر 4 ليتر آب زمزم به شرطي كه در فرودگاه جده با هزينه 5 تا 7 ريال آنرا وكيوم نموده و تحويل بار هواپيما بدهيم مشكلي ندارد.

15-       براي آخرين روز اقامت در مكه و برنامه خروج از هتل بايستي حداقل 6 ساعت قبل از پرواز از هتل خارج شويم كه از حدود 2 ساعت قبل از آن زمان لازم است زائران عزيز نسبت به تخليه اتاق و اطمينان از جانماندن لوازم خود در طبقه همكف تجمع نموده و كليد را تحويل دهند.

16-       انشاءا... پس از تخليه و اجراي مراسم وداع در هتل طبق شماره‌هاي از پيش تعيين شده به اتوبوسها سوار شده و به مقصد جده كه در 80 كيلومتري و صرف زمان 5/1 ساعت قرار دارد حركت خواهيم كرد.

17-       در فرودگاه جده بلافاصله پس از پياده شدن از اتوبوس و اطمينان از كنترل و جانماندن وسايل خود و همراهان نسبت به تحويل چرخهاي دستي به قيمت 3 ريال يا 2 هزار تومان از محل مشخص اقدام كرده و به سمت محل ساكها مي‌رويم و ساك خود را با آرامش پيدا كرده و روي چرخها مي‌گذاريم.

18-       بلافاصله پس از برداشتن بار و اجازه ورود به سالن اصلي بصورت منظم بهمراه كاروان و زائران ساير كاروانها كه در يك پرواز قرار داريم به سمت قسمت تحويل بار مراجعه و بار خود را تحويل داده و وارد قسمت خروجي گذرنامه مي‌شويم.

19-       پس از خروجي وارد سالن بازرسي شده و پس از كنترل لازم وارد سالن ترانزيت شده و انشاءا... بدون تأخير به سمت سرزمين مقدس جمهوري اسلامي پرواز خواهيم كرد.

20-       گذرنامه، بليط پرواز و بطاقه خروج از عربستان در همان فرودگاه جده تقديم شما شده و چون پس از حضور در پرواز و ورود به فرودگاه تهران سرگرم پيدا كردن بار و ساك خود مي‌شويم از هم اكنون عرض ارادت و توديع نموده براي همه كوتاهي‌هاي خود از محضر خداوند مهربان جل جلاله و حضرات معصومين سلام ا... عليهم اجمعين و شما سروران ارجمند كه تشرف مكرر و حضور خويش را رهين الطاف شما هستيم اعتزار و پوزش طلبيده عاجزانه شكر گزاريم.

 

به اميد ديدار مجددتان در سفر به اين سرزمين شريف
كوچكترين عضو كاروان
حميد قربانعلي وكيلي

 


اطلاعيه شماره 6 كاروان

با احترام بدينوسيله اهم نكات حراستي و امنيتي جهت سفر به كشور عربستان را به استحضار مي‌رساند:

1-  كليه اطلاعات شخصي و عكس‌هاي موجود در حافظه تلفن همراه خود را حذف نمايند.

2-  از همراه آوردن هرگونه مدارك شناسائي و احراز هويت از جمله كارت ملي و شناسنامه و... جداً خودداري فرمايند.

3-  از برقراري هرگونه ارتباطات غير ضروري و خاص با اتباع آن كشور و يا ساير عوامل خارجي مثل طيف وسيع فروشندگان و مغازه‌داران خارجي جداً اجتناب نمايند.

4-  از اعلام شماره تلفن همراه خود به اينگونه افراد خودداري نمايد.

5-  همراه داشتن هرگونه داروهاي آرام‌بخش و خداي‌ ناخواسته مواد مخدر و روان‌گردان از مبداء فرودگاه تهران باعث دستگيري و ممنوعيت سفر گرديده و در عربستان نيز در صورت كشف موجب دستگيري و زندان‌هاي چند ماهه و در نهايت اعدام مي‌گردد.

6-  از هرگونه مقابله و حركت جمعي نسبت به مأموران سعودي در فرودگاه جده تا حرمين شرفين جداً اجتناب فرمايند.

7-  در صورت وقوع هرگونه مشكل  منجر به دستگيري و يا سوانح تصادف و غيره در نهايت آرامش و رعايت نزاكت درخواست نماينده از ستاد ايراني نموده و هيچگونه اوراق و برگه‌اي را امضاء نكنيد.

8-  به هيچ عنوان وجوه نقد مقادير زياد و زيورآلات در تردد به حرمين و فروشگاهها با خود همراه نبريد.

9-  در طول سفر مراقب اشياء و لوازم خود به ويژه تلفن همراه دوربين عكاسي و وجوه نقد و غيره باشيد.

10-                       كارت شناسائي مخصوص زائر را از ابتدا تا انتهاي سفر همراه داشته باشيد.

11-                       در صورت وقوع هرگونه بيش آمد و مشكلي در اسرع وقت به مدير كاروان اطلاع دهيد.

12-                       از هرگونه مجادله و مباحث اعتقادي با مأمورين تبليغ و ارشاد عربستان به ويژه در بقيع شريف و يا توقف و استماع سخنان آنان و ذكر صلوات در مقابل آنها جداً اجتناب فرمايند.

13-                       جزوات و كتابهاي تبليغي آنان را كه حاوي نكات سخيف و وهن مذهب شيعه است هرگز دريافت نفرمايند.

14-                       لازم است كليه زائران ارجمند به ويژه بانوان از عزيمت فردي به فروشگاهها و سوار شدن به خودروهاي شخصي خودداري فرمايند.

15-                       افراط و بازارگردي و به ويژه چانه‌زني و درخواست تخفيف و گفتگوهاي غير ضرور خواهران ارجمند با كسبه و مغازه‌داران كه عموماً عوامل عرب و يا غير عرب كشورهاي آسيائي هستند موجب وهن مقام و شخصيت بانوي عزيز و شيعه ايراني است.

16-                       رعايت پوشش اسلامي و حجاب برتر (پوشيدن چادر) در طول سفر امري الزامي براي بانوان زائر مي‌باشد.

17-                       همراه داشتن مفاتيح و كتابهاي غير ضرور و يا زيارت عاشورا به هر شكل ممنوع است.

18-                       مراجعه عوامل بومي هتل‌ها به اتاق زائران در صورت عدم حضور همسران بانوان گرامي تحت هر شرايط ممنوع است.

19-                       تنها گذاشتن كودكان در اتاق‌هاي هتل با وجود امكان باز شدن پنجره‌ها و سقوط آنان با توجه به چند مورد اتفاقات سنوات گذشته به كلي ممنوع است.

20-                       فرهنگ پرافتخار ايران و ايراني و شيعيان مكتب علوي و فاطمي رعايت نهايت ادب و احترام و تكريم با همه به ويژه در مواجهه با زائران ساير كشورهاي اسلامي است.

21-                       كليه اماكن عمومي و راهروهاي هتل‌هاي محل اقامت در مدينه منوره و مكه معظمه و حرمين شريفين تحت مراقبت و ديد شبانه‌روزي دوربين‌هاي مدار بسته مي‌باشد.

22-                       رعايت حجاب اسلامي بانوان ارجمند در تردد بين طبقات و راهروهاي هتل و رستوران مورد تأكيد است.

23-                       كندن نخ از پرده متبركه خانه كعبه جداً ممنوع و در صورت مشاهده مأمورين موجب دستگيري است.

24-                       شماره تلفن عربي خود را به مدير و افراد هم اتاقي اعلام نموده و به تلفن‌هاي مشكوك پاسخ ندهيد.

25-                       بانوان ارجمند از تشرف فردي در ساعات پاياني شب و سحرگاهان به حرمين خودداري فرمايند.


برچسب‌ها: اطلاعیه شماره 6 وسایل مورد نیاز سفر
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۱ساعت 20:37  توسط علیرضا بهرامی  |